Zacznijmy od ustalenia, do kogo skierowane są wszelkiego rodzaju psychoterapie. Z usług psychoterapeuty może skorzystać każda osoba, która chce to zrobić dobrowolnie i w pełni świadomie. Nie należy mylić psychoterapeuty z psychiatrą, dlatego osoby z jakimikolwiek zaburzeniami powinny się najpierw skonsultować ze swoim psychiatrą, który pomoże podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego rozpoczęcia psychoterapii. Kto w takim razie może, a być może nawet powinien, skorzystać z usług psychoterapeuty? Każdy, kto nie radzi sobie ze swoim życiem, albo chce coś w nim zmienić.

Oczywiście, przepracowanie jakiejś traumy, zmiana szkodliwych przekonań albo rozwiązanie konkretnego problemu (na przykład brak umiejętności budowania relacji międzyludzkich, problemy z asertywnością, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem) to najczęstsze i najbardziej wymagające pomocy przypadki. Jednak osoby, które czują, że utknęły w ‚martwym punkcie’, chcą coś zmienić, ale nie wiedzą na czym powinny się skupić lub po prostu lepiej chciałyby poznać same siebie, również mogą odczuć bardzo pozytywne skutki skorzystania z psychoterapii. Najważniejsze jest nastawienie i chęć współpracy. Im bardziej otwarty i szczery klient, tym więcej wskazówek dostarczy on psychoterapeucie, do możliwości nakierowania klienta na najwłaściwszą dla niego drogę. W tym momencie warto przypomnieć, że psychoterapeuta nie jest od udzielania rad i znajdowania cudownych rozwiązań. Terapeuta, za pomocą konkretnych pytań, zrozumienia, psychoanalizy i różnych innych działań stara się poznać klienta i doprowadzić go do znalezienia odpowiednich rozwiązań oraz wyciągnięcia wniosków.

Psychoterapeuta jest swoistym przewodnikiem, który wskaże nam drogę. Pomoże nam ją pokonać, ale najtrudniejsze kroki będziemy musieli wykonać sami. Nie bójmy się korzystać z pomocy, jeśli czujemy, że sami nie umiemy poradzić sobie z problemem. Jeśli pragniemy lepiej poznać samych siebie i zacząć wykorzystywać swój potencjał, również możemy udać się do psychoterapeuty. W zależności od naszych celów, pomoże on dobrać nam odpowiedni rodzaj psychoterapii.

źródło: Psychoterapeuta Wrocław